Interlight IL-P595K3NUS Easyfit Next+ LED inlegpaneel 30W 830 595x595mm UGR <19 exclusief LEDdriver
Article ID:
Discontinued
Properties
Manufacturer's article number IL-P595K3NUS Manufacturer's part number.
Colour White Most common colour in the product.
5 = 50-59
6 = 60-69
The last 2 digits are for colour temperature.
The higher the colour temperature, the cooler the impression of light.
2700K extra warm white
3000K warm white
3500K neutral white
4000K cool white
5000-5500K daylight
6000K cool daylight
Ra = 90-100 excellent colour rendering properties
Ra = 80-90 good colour rendering properties
Ra = 60-80 moderate colour rendering properties
Ra <60 poor colour rendering properties
Colour temperature 3000K
2700K: extra warm white
3000K: warm white
3500K: neutral white
4000K: cool white
5000-5500K: daylight
6000K: cool daylight
Constant current 800mA For constant current drive LED's are connected in series. The driver must be able to provide the appropriate current.
Height 33mm Maximum height in millimetres.
IP protection degree IP20
The first figure indicates the protection against objects and dust:
IP 0x - not protected
IP 1x - protected against objects with a diameter above 50 mm
IP 2x - protected from objects with a diameter greater than 12 mm (touch safe)
IP 3x - protected from objects with a diameter greater than 2.5 mm
IP 4x - protected against objects with a diameter greater than 1 mm
IP 5x - protected against dust ( dust )
IP 6x - dustproof
The second figure indicats the protection against water:
IP x0 - unprotected (plain)
IP x1 - Protected against dripping water (drip)
IP x2 - Protected against dripping water when tilted to 15 degrees
IP x3 - protected against spraying water (rain tight)
IP x4 - protected against splashing water (splash proof)
IP x5 - protected against water jets (splashproof)
IP x6 - protected from rainstorms
IP x7 - protected against accidental immersion (30 minutes to 1 meter deep) (waterproof)
IP x8 - protected from stay under water (pressure proof)
Length 595mm Product length in millimetres. For fluorescent tubes, this excludes the metal pins on the end unless otherwise stated.
Luminaire type False ceiling Type of luminaire application.
Outside dimensions 595x595mm Outside Dimension is the largest size, often of the lamp head.
UGR <19
Voltage 230V This may be either a fixed voltage or two values​​, in which case the product can be used within these limits.
Wattage 30W The power that the bulb consumes. This does not include the loss of any ballast or transformer.
Width 595mm Maximum width in millimetres.