ELT 9955127 eLED VEC22-12-927-24V 60W 24V DC 927 2700K 5m rol flexibele LEDstrip met 3M plakstrip IP65 op aluminium strip plakken i.v.m. koeling
Properties
Manufacturer's article number 9955127 Manufacturer's part number.
Colour White Most common colour in the product.
5 = 50-59
6 = 60-69
The last 2 digits are for colour temperature.
The higher the colour temperature, the cooler the impression of light.
2700K extra warm white
3000K warm white
3500K neutral white
4000K cool white
5000-5500K daylight
6000K cool daylight
Ra = 90-100 excellent colour rendering properties
Ra = 80-90 good colour rendering properties
Ra = 60-80 moderate colour rendering properties
Ra <60 poor colour rendering properties
Colour temperature 2700K
2700K: extra warm white
3000K: warm white
3500K: neutral white
4000K: cool white
5000-5500K: daylight
6000K: cool daylight
Dim to warm No
Height 4mm Maximum height in millimetres.
IP protection degree IP65
The first figure indicates the protection against objects and dust:
IP 0x - not protected
IP 1x - protected against objects with a diameter above 50 mm
IP 2x - protected from objects with a diameter greater than 12 mm (touch safe)
IP 3x - protected from objects with a diameter greater than 2.5 mm
IP 4x - protected against objects with a diameter greater than 1 mm
IP 5x - protected against dust ( dust )
IP 6x - dustproof
The second figure indicats the protection against water:
IP x0 - unprotected (plain)
IP x1 - Protected against dripping water (drip)
IP x2 - Protected against dripping water when tilted to 15 degrees
IP x3 - protected against spraying water (rain tight)
IP x4 - protected against splashing water (splash proof)
IP x5 - protected against water jets (splashproof)
IP x6 - protected from rainstorms
IP x7 - protected against accidental immersion (30 minutes to 1 meter deep) (waterproof)
IP x8 - protected from stay under water (pressure proof)
Lamp included Yes Luminaire including or excluding lamp(s).
LED type SMD
Number of LEDs per meter 300 Number of LEDs per meter of LED strip.
Reel length 5,0m Length of the reel in metres.
To be shortened by 20mm As LED strips and rope lights have several LEDs or lamps connected in series, they cannot be shortened to any length. The number of mm by which the product can be shortened is specified here.
Voltage 24V DC (direct current) This may be either a fixed voltage or two values​​, in which case the product can be used within these limits.
Wattage 60W The power that the bulb consumes. This does not include the loss of any ballast or transformer.
Wattage per meter 12W
Width 12mm Maximum width in millimetres.
ELT 9955127 eLED VEC22-12-927-24V 60W 24V DC 927 2700K 5m rol flexibele LEDstrip met 3M plakstrip IP65