MacBright MOD200/139 2000lm 830 LED downlighter opbouw
Properties
Manufacturer's article number 8717696099424 Manufacturer's part number.
5 = 50-59
6 = 60-69
The last 2 digits are for colour temperature.
The higher the colour temperature, the cooler the impression of light.
2700K extra warm white
3000K warm white
3500K neutral white
4000K cool white
5000-5500K daylight
6000K cool daylight
Ra = 90-100 excellent colour rendering properties
Ra = 80-90 good colour rendering properties
Ra = 60-80 moderate colour rendering properties
Ra <60 poor colour rendering properties
Colour temperature 3000K
2700K: extra warm white
3000K: warm white
3500K: neutral white
4000K: cool white
5000-5500K: daylight
6000K: cool daylight
Height 139mm Maximum height in millimetres.
Lamp included Yes Luminaire including or excluding lamp(s).
Luminaire type Ceiling surface mounted Type of luminaire application.
Outside dimensions Ø200mm Outside Dimension is the largest size, often of the lamp head.
Voltage 230V This may be either a fixed voltage or two values​​, in which case the product can be used within these limits.