Mean Well XLG-200-24-A LED voeding 24V DC 200W
Properties
Manufacturer's article number XLG-200-24-A Manufacturer's part number.
Ballast version Pre-assembled with wiring
Version of the ballast.
Connection output Cord Connection type of the output.
Connection power input 1 x cord
The way the power can be connected.
Connection power output No The way the power can be tapped for looping through.
Height 35,5mm Maximum height in millimetres.
Input voltage 100V-305V
This may be a fixed voltage or two values ​​with a hyphen.
You can use the product within these limits.
IP protection degree IP67
The first figure indicates the protection against objects and dust:
IP 0x - not protected
IP 1x - protected against objects with a diameter above 50 mm
IP 2x - protected from objects with a diameter greater than 12 mm (touch safe)
IP 3x - protected from objects with a diameter greater than 2.5 mm
IP 4x - protected against objects with a diameter greater than 1 mm
IP 5x - protected against dust ( dust )
IP 6x - dustproof
The second figure indicats the protection against water:
IP x0 - unprotected (plain)
IP x1 - Protected against dripping water (drip)
IP x2 - Protected against dripping water when tilted to 15 degrees
IP x3 - protected against spraying water (rain tight)
IP x4 - protected against splashing water (splash proof)
IP x5 - protected against water jets (splashproof)
IP x6 - protected from rainstorms
IP x7 - protected against accidental immersion (30 minutes to 1 meter deep) (waterproof)
IP x8 - protected from stay under water (pressure proof)
Length 199mm Product length in millimetres. For fluorescent tubes, this excludes the metal pins on the end unless otherwise stated.
Maximum wattage 200W Maximum amount of power, expressed in watts, that can be connected to the transformer in order to work properly. If the assets exceed this maximum amount, the transformer may behave abnormally: known phenomena in electronic transformers are the lights switching on and off, and no output voltage.
Output voltage 24V DC (direct current) The output voltage is indicated here. Voltage-controlled LEDs must always be connected in parallel.
Width 63mm Maximum width in millimetres.